Tektaş Pırlanta Alırken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Özellik - Makaleler - DüğünMaster.com


Tektaş Pırlanta Alırken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Özellik

Tektaş Pırlanta Alırken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Özellik

Tektaş Pırlanta Alırken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Özellik

Evlenme teklifi denildiğinde tektaş, tektaş denildiğinde aklımıza ilk pırlanta yüzük geliyor. Pırıl pırıl parlayan pırlanta modelleri ise kadınların ruhunu okşuyor. Maddi değeri önemli değil ama her kadın biraz şımartılmak istiyor. Peki evlenme teklifi ederken nasıl bir tektaş yüzük seçilmelidir?
 

1. Tektaş Fiyatları

Güzel ve değerli bir tektaş yüzük almayı herkes çok ister ama bir hayli pahalı olan yüzükler ne yazık ki en değerlisini almaya imkân vermiyor. Evlenmek, düğün yapmak, yeni bir ev kurmak zaten çok masraflı bir iş olarak çiftlerin belini büküyor. Ancak evliliğe giden yolda maddi olarak sarsılmamak için harcamalarınıza dikkat etmeniz şart. Cebinize ve zevkinize uygun bir yüzük bulmak için ayrıntılı araştırma yapmanız gerekiyor. Ufak bir tavsiyede bulunalım, mücevher ve evlilik fuarlarını takip ederek, indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Pırlanta fiyatı belirlenirken;

• Karat – taşın gram cinsinden ağırlığı
• Berraklık oranı – taşın içerisinde yabancı madde bulunup bulunmadığı
• Rengi – renksiz olup olmadığına bakılmaktadır.
 

2. Tektaşta Karat

Pırlantanın ağırlık birimi karattır ve gramın 5’te 1’dir. Tektaş pırlantanın karatına göre bir fiyat belirlenir. Günümüzde pırlanta mücevher alanında karat ölçüsü ön plana çıkarılsa da taşın rengi, kusursuzluğu, berraklığı ve kesim şekli en az karat kadar önem taşımaktadır. 
 

3. Tektaşta Renk

Pırlantalarda renkler harflerle anlatılmaktadır. Şöyle ki;
• S-Z arası renkli
• N-R arası renkli beyaz
• K-M arası beyaz
• G-J arası nadir beyaz
• F, E, D renksiz (doğada en az bulunan ve en değerli pırlantalar)
 
D’den Z’ye doğru değer düşmektedir. Renksiz olan pırlantalar diğerlerine oranla daha değerlidir. Çünkü renksiz pırlantalar daha fazla parlarlar. Ancak çok nadir olan mavi, yeşil, pembe ve siyah renkteki pırlantalar hepsinden daha değerlidir.
 

4. Tektaşta Berraklık 

Taşın berraklığı karatı kadar önemlidir. Berraklık taşın içerisinde bulunan yabancı maddeleri, mineralleri, kesim işlemi sırasında oluşabilecek çizik ve çukurların oranını ifade eder. Öyle ki bir pırlanta tektaş yüzük kendisinden karat olarak 2-3 kat büyük olan pırlanta ile aynı değere sahiptir. 
 
 

 

5. Tektaşta Kesim

Tektaş yüzüğün kesim hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranını belirlediği için önemlidir. Pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı kesime göre artar ya da azalır. Farklı türlerde kesim şekilleri bulunmaktadır.