Tesettürlü Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? - Makaleler - DüğünMaster.com


Tesettürlü Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tesettürlü Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tesettürlü Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tesettürlü gelinlik modellerinde nelere dikkat edilmelidir? Tesettürlü gelinlik diktirecek adayların bilmesi gerekenler neler? Gelinlik modeli seçerken adayların mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? İşte tüm ipuçları yazımızın devamında.. 
Yaz mevsimiyle birlikte düğün sezonu açılmaya başlayacaktır. Evlilik sektöründe yoğun günler yaz mevsimlerinde artmaktadır. Ancak en zor seçimlerden bir tanesi olan gelinlik seçimi bu yoğun zamanlarda çiftleri özellikle de gelin adaylarını yormaktadır. Özellikle tesettürlü gelinlik modellerini seçilmesi aşamasında gelin adayları daha çok vakit harcayabiliyorlar. 
 
Ne yazık ki tesettürlü gelinlik örnekleri bulabilecekleri yerlerin sayısı geçmişe oranla daha iyi olsada hala mode çeşitliliği sınırlı.  Olanların birçoğunda ise sade, şık ve hoşlanacağınız bir gelinliğe rastlamak mümkün değil. 
Tesettürlü gelinlikler genellikle straplez modellerin kapatılması ile oluşturulmuş. Bu durumun nedeni ise gelinliklere kol ve yaka çalışılmasıdır. Bu nedenle dikilen model, her bedene uymuyor ve pot durabiliyor. Straplez bir gelinliği daraltmak ya da genişletmek çok kolay iken tesettürlü gelinlik üzerinde işlem yapmak günler alabiliyor. Dolayısıyla tesettürlü gelinlikler çok fazla kiralanamadığı gibi kişiye özel dikilmediğinde satışı da çok zor yapılıyor. Gelinlikçiler de mağazalarında üzerinde kolay işlem yapabilecekleri modelleri sergilemeyi tercih ediyor.
Tesettürlü gelinliklerde klasik tarz bolerodur. Straplez modeller; genellikle bolero ile kapatılır ya da gelinliğe uygun bir kumaş üst bölüme dikilir.  Ancak yekpare omuzdan başlayarak, aşağı doğru inen modeller tasarlanıyor, teknik bakış açısı ve estetik kullanılması gerekiyor. Tasarım üzerine biraz kafa yorunca ortaya güzel gelinlikler çıkıyor.
 
Gelinlik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gereken detaylar,  gelin adayının mesleği, fiziği, duruşu ve düğünün temasıdır. Gelinlik tasarlarken bu detayların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yani gelinlik, kişiliğinizle ve tarzınızla bütünleşmeli, üzerinizde aykırı bir görünüme neden olmamalı.
 Bir de düğün günü başörtünüzün nasıl olacağı sorusu kafanızı meşgul ediyor olabilir. Gelinlikte dantel kullanılmışsa başörtüsünde yer alan her tür detay karmaşıklığa neden oluyor.  Bu nedenle tesettürlü gelinlerin başı mutlaka sade olmalı. İzgi, klasik anlayışın dışına çıkarak şapka ve kep tarzını tavsiye ediyor. Geriye bir tek fiyat kalıyor.

Gelinlik Seçecek Adaylara Tavsiyeler

⦁    Gelinlik diktirilmeden önce mutlaka ön beğeni oluşturulmalı. İnternet sitelerindeki, dergilerdeki, modaevlerindeki gelinlikler incelenmelidir. 
⦁    Gelin adayları gittikleri yerlerde tesettürlü gelinlik bulamasalar bile, açık gelinliklerin fiziklerine, boylarına, duruşlarına, kişiliklerine yakışıp yakışmadığını kontrol etmeli. Böylelikle bedenini tanıyan gelinlerin zihinlerinde, aşağı yukarı ne istedikleri belirir. Sonrasında fiziğe ve beğeniye uygun modeller tasarlanır. 
⦁    Beğenilen her şey dikilebilir. Gelin adayları yeterki doğru adresi bulabilsinler. Bunu anlamak için dikimevlerindeki gelinliklerin dikişleri, kumaş kaliteleri kontrol edilebilir. Gelinliklerde omuzların ve göğüs yüksekliğinin tam oturması en önemli ayrıntılar.
⦁    Her gelin adayının kendi ölçülerine özel dikim yaptırması en sağlıklı sonucu vermektedir. Hazır straplez gelinlikleri kapattırmak yerine beğenilen modelin ölçüye uygun dikilerek tesettüre uyarlanması daha yerinde olur.
⦁     Duvakta önemli olan ise gelinliği kapatmayan, ortaya çıkaran seçimlerin yapılması. Gelin Aksesuarlarıda gelinliğe uygun tercih edilmelidir.