Evlilik Yüzüğü Neden Takılır? - Makaleler - DüğünMaster.com


Evlilik Yüzüğü Neden Takılır?

Evlilik Yüzüğü Neden Takılır?

Evlilik Yüzüğü Neden Takılır?

Evliliğin olmazsa olmazlarından biri de kuşkusuz ki yüzüktür. Öyle ki söz yüzüğü, nişan yüzüğü, nikah yüzüğü, evlilik teklifi yüzüğü diye birçok farklı ismi ve çeşidi bulunur. Özellikle evlilik teklifi yaparken sunulan tektaş yüzük seçimi çok teferruatlı bir iştir.  Peki evlenirken neden yüzük takılır?


Evlenirken Neden Yüzük Takılır?


Milattan önce 2800 yılında Mısır halkı başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeni ile dairenin sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlardı. Evlilik yüzüğü de sonsuzluğu temsil ediyordu. O zamandan bu zamana kadar evliliğin temel taşı olarak kabul edilen yüzüklerin birçok türü vardır. 
Alyans çiftleri birbirine bağlayan bir sembol olarak kabul edilir. Yuvarlak oluşu hiç bitmeyecek bir sevgiyi ifade etmektedir. Kadınlar için özellikle önemli olan yüzükler  bir ilişkiyi üst seviyeye çıkarma anlamı taşır. Evlilik için ilk adımdır. 


Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır?


Evlilik yüzüğünden sonra en önemli olan konu ise hangi parmağa takıldığıdır. Geçmişten günümüze değişmeyen geleneklerin başında gelen evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılması gerektiğini herkes bilir.
Evlilik yüzüğünün sol ele takılması kuralı modern tıptan önce kabul edilmiş bir gelenektir. Yanlış bir anatomi bilgisine göre dolaşım sistemimizdeki ana damar sol elimizdeki bu parmaktan başlıyordu ve kalbe gidiyordu. Yanlış da olsa bağlılığı ve sevgiyi ifade eden romantik bir inanış olduğunu söyleyebiliriz. Ancak birçok kişi hala böyle olduğunu sanarak yüzüğü bu parmağa takmaya devam ediyor.